po02082021

Poslední aktualizace26.03.2017 (01:52)

Back Jste zde: Home Stavebnictví Stavební novinky Navika - materiál na fasádu

Navika - materiál na fasádu

Venkovní omítky imitující přírodní materiály - foto, Hyperbydleni.cz
Venkovní omítky imitující přírodní materiály, fotka
Venkovní omítky imitující přírodní materiály, fotka
Venkovní omítky imitující přírodní materiály, fotka
Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty - foto, Hyperbydleni.cz
Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty, fotka
Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty, fotka

Omítky a fasády

jsou důležitým prvkem pro celkový vzhled každé budovy. Díky tomu, že je mnoho omítek jednobarevných, je po stránce estetické řada z nich ochuzená o pestrost. To vše se může změnit s nástupem moderních venkovních omítek, které svým vzhledem dovedou napodobit různé druhy přírodních materiálů.

 

 

 

Představujeme vám novou řadu nátěrových vzorů, které oplývají designem v podobě přírodních materiálů. Jedná se především o dřevěné imitace, které po nanesení nátěru vypadají na první pohled jako skutečné dřevo, avšak jedná se pouze o malbu. Tyto druhy exteriérových omítek lze hojně využívat jako součást vybraných zateplovacích systémů, ale také je můžete aplikovat na tradičních fasádách bez dodatečné tepelné izolace. Zkrátka vše se provádí podle konkrétní potřeby.

 

Kromě dřeva dokáže sada těchto nátěrů napodobit různé druhy kamene i kovu a to do strukturálních detailů, které jsou vyobrazovány pomocí vhodných odstínů barev a textur. Víceúčelové využití vám mohou poskytnout omítky hliněné, které se hodně používají jak pro výsledný povrch, tak i jako osvědčený spojovací materiál pro nanesení další vrstvy. Hliněné omítky jsou zpravidla kombinací jemnějšího písku a jílu, přičemž písek je plnivo a jíl má funkci pojiva. To umožňuje snadnější průběh nanášení i zasychání.

Omítky, které napodobují přírodní materiály, jsou ideálním spojením komfortního bydlení a zdravého klimatu, aniž by zatěžovaly životní prostředí vašeho obydlí i okolí. Základní složky hliněných omítek nám napoví vše o výhodách i nevýhodách při jejích využití. Při nanášení dané vrstvy zjistíte, že možnosti tvarování povrchu jsou prakticky neomezené. Další výhodou těchto nátěrů je ekologická šetrnost, neboť jsou plně recyklovatelné.

 

Pokud se zaměříme na hliněné omítky, potom je nejdůležitější vlastností z pohledu kvality bydlení jejich schopnost regulovat relativní vlhkost vzduchu v daném prostoru. Díky schopnosti akumulace dovedou odebírat vodní páry ze vzduchu v případě, kdy dojde k vyššímu zvlhčení v místnosti. U prvotřídních nátěrů tento proces funguje i opačným způsobem, kdy se naopak zvlhčuje vzduch, který je příliš suchý.

 

Lícové zdivo pro odolnou fasádu i atraktivní ploty     

Fasády domů z lícového vápenopískového zdiva u nás mají dlouhou a úspěšnou tradici. Tento typ lícového zdiva totiž představuje materiál se specifickou krásou tvořící vysoce odolnou fasádu. Nejen v bílé, ale hned v několika dalších odstínech, nabízí lícové vápenopískové zdivo společnost KM Beta, největší český výrobce vápenopískového zdiva, ale také páleného cihelného zdiva, keramických stropů, betonové střešní krytiny a maltových a omítkových směsí. Vápenopískové prvky jsou součástí zdicího systému SENDWIX, který byl navržen pro stavbu energeticky-úsporných až pasivních domů. Uplatní se ale i při realizaci atraktivních opěrných a plotových zdí v zahradách.

Vápenopískové prvky se vyrábějí ze směsi vápna, křemičitého písku a vody. Po důkladném rozmíchání prochází směs tzv. reaktorem, kde dochází ke zreagování veškerého vzdušného vápna na hydroxid vápenatý. V automatickém lisu se následně vylisuje konečný tvar vápenopískového prvku, který se pak v autoklávu vytvrdí. Vytvrzování probíhá při 200° C a vysokém tlaku páry 1,6 MPa po dobu 9 hodin. Jde tedy o zcela ekologický výrobek s mimořádnou pevností.

Lícové zdivo vyniká nízkou nasákavostí, vysokou mrazuvzdorností, je stálobarevné a navíc bezúdržbové. Lícové obklady tvoří výrazný architektonický prvek exteriéru domu, případně i jeho interiéru. Jako konečná povrchová úprava fasády je lícové zdivo stále oblíbenější také díky svým výborným tepelným a akustickým vlastnostem. Lícové zdivo, které se vyrábí v několika rozměrových variantách a odstínech. V nabídce je typická bílá, ale také žlutá, červená, šedá a zelená.

 

Lícové zdivo v systému

Vápenopískové „cihličky“ jsou také vnější povrchovou úpravou v provětrávané variantě sendvičového stavebního systému označené jako „L“. Základem systému jsou vápenopískové cihly, které patří mezi moderní stavební materiály používané jako vnitřní i obvodové zdivo, pro nosné, dělicí i výplňové konstrukce. Na vápenopískové zdivo se z vnější strany přikládá tepelná izolace z minerální vlny. U tohoto typu systému jsou k dispozici 4 různá řešení lišící se tloušťkou izolace (od 100 do 240 mm) i tepelně-technickými parametry. Následuje vzduchová provětrávaná mezera, která minerální izolaci odděluje od lícové přizdívky. Lícová přizdívka je vnější, pohledovou úpravou fasády. Lícová cihla se vyrábí v několika rozměrech. Kromě hladké varianty lze použít i štípané vápenopískové lícové cihly.

Lícové zdivo lze zahlédnout na desítkách rodinných domů, například v komplexu HVĚZDÁRNA JIŽNÍ SVAH v Jindřichově Hradci, ale uplatnilo se i při stavbě mnoha dalších objektů, například Domova důchodců v Pelhřimově nebo rekonstrukci slavné Zemánkovy vily v Holicích, jedné ze čtyřiceti architektonicky nejvýznamnějších vil v Pardubickém kraji.

Šetří prostor i náklady

Komplexní dvouvrstvý zdicí systém se základem v podobě vápenopískových zdicích prvků byl navržen především pro stavbu tepelně-úsporných, nízkoenergetických a pasivních domů. Vápenopískové zdivo, na něž se přikládá ještě tepelná izolace, představuje stále oblíbenější stavební materiál. Důvodem je především optimální kombinace vysoké objemové hmotnosti, mimořádné pevnosti a vynikajících tepelně a zvukově izolačních vlastností. To umožňuje navrhovat nosné stěny s menší tloušťkou, čímž je dosaženo nejen úspory stavebních materiálů a práce při zdění, ale při stávající zastavěné ploše také úspory užitné plochy až ve výši 10 %. Nově získanou plochu lze využít třeba jako další pokoj navíc. Systém je velmi variabilní, ve třech základních typech nabízí celkem 64 různých řešení lišících se především tepelně-technickými vlastnostmi.

 

Vše potřebné ohledně sortimentu Vám ochotně a odborně

poradí firma NAVIKA, spol. s r.o.

 

 

NAVIKA spol. s r. o.

Vltavská 389252 07 Štěchovice okr. Praha-západ

tel., fax.: +420 257 740 647

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. web:http://www.navika.cz