po02082021

Poslední aktualizace26.03.2017 (01:52)

Back Jste zde: Home Stavebnictví Stavební novinky Navika - kvádry

Navika - kvádry

http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/stavdekor/22_resize.jpg
http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/stavdekor/25_resize.jpg
http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/stavdekor/26_resize.jpg
http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/stavdekor/30_resize.jpg

Kvádry

  • hrubé,

  • čisté,

  • s bosáží (rustikované),

  • jemné,

  • broušené

  • leštěné.

 

Kvádry jsou výrobky z přírodního kamene různých tvarů a rozměrů a s různou povrchovou úpravou. Používají se jako konstrukční a architektonické prvky na vodních, železničních i pozemních stavbách. Vyrábějí se zpravidla podle přesných výkresů. Stupeň úpravy lícové plochy je různý – od špicování až po broušení nebo leštění.

 

 

Obrubníky jsou dílce delší než 30 cm, užívané k lemování pozemní komunikace, vozovky, dopravní plochy, chodníku. Zpevňují okraje chodníků a nástupišť a vyrovnávají výškový rozdíl mezi vozovkou a chodníkem. Vyrábějí se rovné nebo obloukové.

 

Krajníky jsou kamenické prvky obdobného charakteru jako obrubníky. Silniční krajníky jsou určeny pro podélné zpevnění okrajů vozovky a oddělení od nevyvýšené krajnice nebo jiné přilehlé plochy ve stejné výškové úrovni. Má viditelnou pouze stupnici. Viditelné plochy mají čistě lemované, řezané, velmi jemně špicované, bosované nebo rovně lámané.

 

Mezníky jsou stabilizační znaky, představované opracovaným kamenem tvaru hranolu o rozměrech přibližně 10 × 10 × 45 – 60 cm, který označuje lomové body hranice správní, vlastnické nebo užívací. Na horní ploše má mezník vyznačen křížek.

 

Dlažební kostky jsou tělesa menších rozměrů tvaru kvádru nebo krychle, která jsou určená  k dláždění vozovek nebo chodníků. V případě vějířovitého tvaru (kresby) dlažby musejí některé kostky mít lichoběžníkový nebo podlouhlý tvar. Kostky se zpravidla vyrábějí strojně na štípačkách a mohou mít povrch s různou kvalitou opracování. Kostky se vyrábějí o různých velikostech – 40/60mm (tzv. mozaika na chodníky a pochozí plochy), 60/80mm (tzv. velká mozaika, určená pro dláždění jak chodníků, tak vjezdů garáží a proluk a parkovišť), 80/110mm (dlažební kostka pro pěší zóny, vjezdy a stavební dvory i cesty s pojezdem vozidel) a 150/170mm (dlažební kostka pro nejnáročnější užití i pro zátěž silničních, stavebních nebo vojenských vozidel, dále pro historická centra a památkové zóny).

Obkladové a dlažební desky vznikají rozřezáním bloků přírodního kamene v tloušťce asi 10 – 80 mm. Rozměry desek mohou být libovolné, dle přání zákazníka, technických možností výrobce a technologických možností suroviny. Lícová plocha desky se různě upravuje – řezáním, broušením, leštěním, pemrlováním, špicováním, zubováním, tryskáním, opalováním. Obkladové desky jsou určeny pro vnější nebo vnitřní obklady – fasád, reprezentačních místností, umýváren, koupelen. Rovněž se vyrábějí parapetní desky, kuchyňské desky, obklady sloupů a pilířů. Dlažební desky jsou určeny k dláždění prostranství, komunikací, vnějších i vnitřních ploch, určených převážně pro pěší provoz jako jsou nádvoří, náměstí, chodníky apod. Podle tvaru dlažebních desek lze dlažbu různě poskládat, např. jako typizovanou dlažbu, anglickou dlažbu, románskou dlažbu, pásovou dlažbu nebo dlažbu benátskou, která vzniká sestavením z úlomků různobarevných hornin, stmelených cementovou maltou a následně broušených.

 

 

Řemínkový obklad vzniká štípáním větší základní desky na úzké hranolky o délce  100 až 150 a tloušťce 15 až 40 mm. Většinou se tímto způsobem zpracovává odpad z desek větších rozměrů.

 

 

 

 

Schodišťové stupně se vyrábějí buď masivní, nebo obkládané deskami. Schodiště z kompaktních masivních stupňů se pro svoji odolnost používají především v exteriéru.

Speciální skupinou přírodního kamene je krytina.  Pro výrobu krytinových desek jsou použitelné tence vrstevnaté sedimentární horniny (aleuropelity, jílovité břidlice) nebo metamorfity s dobře vyvinutou plošně paralelní texturou (fylity). Základní podmínkou je, aby byly horniny štípatelné na tenké desky o tloušťce asi 4 – 10 mm a měly zároveň dostatečnou odolnost vůči povětrnostním vlivům, pevnost v tahu za ohybu a náležitý vzhled. Pokrývačské břidlice mají barvu zpravidla v odstínech tmavě šedé až černošedé barvy, vyskytují se ale také břidlice nazelenalé až šedozelené nebo načervenalé. Krycí prvky se vyrábějí v mnoha různých tvarech a řadě velikostí od rozměrů 250 × 250 mm až po desky o velikosti přibližně 300 × 600 mm.

Vše potřebné ohledně sortimentu Vám ochotně a odborně

poradí firma NAVIKA, spol. s r.o.

NAVIKA spol. s r. o.

Vltavská 389252 07 Štěchovice okr. Praha-západ

tel., fax.: +420 257 740 647

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

web:http://www.navika.cz