po02082021

Poslední aktualizace26.03.2017 (01:52)

Back Jste zde: Home Stavebnictví Stavební novinky Zateplení fasády - izolace

Zateplení fasády - izolace

Navika auto.jpg
delnik s planem.jpg
Termoomítka.jpg
domy.jpg
navika nákladak.png

Navika spol. s r. o. se zabývá prodejem širokého sortimentu stavebnin, výrobou betonu, kovovýrovou a speciální oprávarenskou činností ve strojírenství se zaměřením na energetiku.

 Zateplení fasády TERMOIZOLAČNÍ OMÍTKOU

Tepelně izolační omítky patří mezi moderní stavební hmoty. Tyto omítky tvoří mezistupeň mezi běžnými lehčenými omítkami a zateplovacím systémem. Svými tepelně izolačními vlastnostmi výrazně snižují prostup tepla stěnami a tak snižují energetickou náročnost na vytápění objektů.Celý omítkový zateplovací systém má velmi příznivou difúzi vodních par, a tak umožňuje "dýchání stěn".

 

Tepelně izolační omítky jsou vhodné na všechny druhy zdicích materiálů a lze je využít všude tam, kde je požadavek na věší odolnost vůči objemovým změnám vlivem teploty, kde by u běžné omítky docházelo k tvorbě trhlin.

 

Termoizolační omítky se vyrábí na bázi minerálních plniv a některé obsahují perlit, polystyrenové kuličky a disperzní pojiva.

 

Tyto omítky se doporučují na omítání fasád, kde zdivo tvoří thermobloky (např.: Heluz STI 40, Ytong Lambda, Porotherm s vatou nebo perlitem a jiné zdivo vykazující vyšší tepelnou ochranu)

 

Termoizolační omítky se na fasádu nanáší strojně nebo ručně v tl. 20-40mm. Při větších tloušťkách se omítka stříká na 2-3vrstvy postupně na sebe. Termo omítka se nahazuje přímo na zdivo, které je opatřeno vápenocementovým přednástřikem (špritzem).

Při nahazování větší tloušťky omítky na fasádu doporučuji osadit před aplikací omítky soklový LOS profil v tl. omítky.

Nahozená omítka musí projít procesem vyschnutí a vyzrání tj. 2mm/1den za optimálních letních teplot. Termoomítka je hodně pórovitá, takže vysychá rychleji než běžné vápenocementové omítky. Zbytkovou vlhkost zjistíte vlhkoměrem.

 

Veškeré stavební práce a dodání stavebních materiálů Vám ochotně zajistí firma NAVIKA, s.r.o.

Více na www.navika.cz

 

Na termoomítku můžete následně nanést povrchovou úpravu:

-štuková omítka + fasádní nátěr

- stěrkový tmel s perlinkou + penetrace + pastovitá omítka


POZOR!!! Termoomítky mají vylepšené tepelněizolační vlastnosti než klasické vápenocemetové omítky, ale nedosahují zdaleka izolační schopnosti fasádních izolantů EPS70F nebo Vata.

 

Jejich nevýhodou je mokrý proces, pracnost a vysoké pořizovací náklady, které jsou shodné se zateplením polystyrenem, který má lepší tepelněizolační vlastnosti.

Zateplení termoomítkou doporučuji lidem, kteří nemají kladný vztah ke kontaktnímu lepení izolačních desek na fasádu (polystyren, vata) a kteří nepotřebují dosáhnout výrazné úspory zateplení. Termo omítka jim poskytne srovnání fasády, kde bude fungovat výměna vodních par, částečné zateplení a nový kabát domu.

PROBLEMATIKA KROUCENÍ CEMENTOVÝCH POTĚRŮ

 

Kroucením cementových potěrů je míněna změna tvaru, při kterém dojde k nadzdvižení nebo zanoření hran nebo rohů desky převážně důsledkem procesu zrání.

Značným nedostatkem použití tradičních cementových hmot je jejich nadměrné kroucení, při kterém dochází nejčastěji k nadzdvižení hran realizovaných ploch. Při větším smrštění povrchu dojde k nadzdvižení rohů nebo hran, pokud se smrští více spodní povrch, hrany se zanoří.

 

 

 

 

 


Důvody vzniku kroucení:

 

- Rozdílné podmínky při vysychání povrchů.

- Náhlá změna teploty povrchů

- Tloušťka vrstvy

 

Rozdílné podmínky při vysychání

 

Nejběžnější případ je rychlé vysychání horního povrchu potěru, který se smrští více než spodní povrch. Deformace se projeví velmi brzy, hlavně při použití směsí s velkým obsahem vody pro ulehčení zpracovatelnosti. Velikost deformace je závislá také na klimatických podmínkách panujících na stavbě, nebo také nedostatečných ošetřováním po provedení.

Tento jev je rovněž umocněn uložením cementového potěru přímo na vodotěsný podklad (například polyetylenovou fólii), kdy vysychání probíhá pouze horním povrchem potěru.

Obrácené kroucení (zvedá se střed desek a poklesnou okraje) nastává například při správném ošetřování potěru, který byl však uložen na velmi savý podklad.

 

 

Náhlá změna teploty povrchů

 

Další příčinou zkroucení desek je změna teploty horního a spodního povrchu - teplotní roztažnost  hmoty s velkým obsahem tekutin. Je-li na horním povrchu zvýšená teplota například slunečním svitem, dochází k rozpínání horního povrchu a nadzdvižení středů desek, naopak při prudkém ochlazení dochází ke smrštění a nadzdvižení hran a rohů.

 

Tloušťka vrstvy

 

Velikost kroucení cementových potěrů je velmi závislá také na samotném konstrukčním řešení neboli navržení minimální potřebné tloušťky a vzdáleností smršťovacích spár. Čím je realizovaná deska tenčí, tím je větší náchylnost k deformaci protože rozdíl v objemových změnách probíhá na menší vzdálenosti povrchů.

 

Z těchto zkušeností u tradičních potěrů vyplývá doporučení mimimální realizované tloušťky 50 mm a dilatačním poli 3x3 m. Tím se velikost kroucení tradičních potěrů dostává pod hranici povolené normové odchylky 2 mm/m. Při požadavku na realizaci větších dilatační celků je potřeba nadměrně zvyšit tloušťku tradičního potěru, nebo výrazně zasahnout do receptury složení směsi, což přináší komplikace v realizaci, organizaci a samozřejmě i v cenovém hledisku.

 

NAVIKA spol. s r. o.Vltavská 389252 07 Štěchovice okr. Praha-západ

tel., fax.: +420 257 740 647

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. web:http://www.navika.cz